دسته‌ها
بلاگ

تاریخچه محله پاسداران تهران

محله پاسداران تهران

محله پاسداران  تهران یکی از خیابان های طولانی شمال شرق پایتخت محسوب می شود. این محله از شمال به خیابان نیاوران و از جنوب با خیابان شریعتی مرتبط است. طول خیابان پاسداران حدود 8 تا 9 کیلومتر است. این خیابان در واقع مرز بین منطقه سه و چهار شهردارای تهران را نشان می دهد.

این خیابان به قسمت های مهمی از پایتخت نظیر میدان نوبنیاد، میدان نیاوران، سه راه اختیاریه، سه راه اقدسیه، چهار راه فرمانیه و … دسترسی دارد.

روستای حصار رضا بیک در واقع نام کنونی محله پاسداران در زمان قاجار بوده است. ماجرا از این قرار است ناصرالدین شاه پادشاه قاجار به علت آب و هوا مطلوب و مناسب در منطقه پاسداران کنونی صاحب عمارت بزرگ و باشکوهی بوده است، پس از مدتی ناصرالدین به جهت رسیدگی بهتر به امور کشوری و دسترسی راحت تر به قصر صاحبقرانیه خیابان سلطنت آباد کنونی را احداث کرد. این خیابان در دوره سلطنت پهلوی نیز با همین نام مشهور بود. در سال 1357 همزمان با پیروز انقلاب اسلامی این خیابان از نام سلطنت آباد به نام پاسداران تغییر یافت.

همچنین می‌توانید درباره: واحد مبله در پاسداران مطالعه کنید.

یکی از جذاب ترین بخش های محله پاسداران تهران ضرابخانه است.ضرابخانه نیز یکی از روستاهای اطراف تهران در زمان قاجار بود، که در زمان پادشاهی ناصرالدین شاه کارخانه ضرب سکه داشت. از این رو این محله با نام ضرابخانه شهرت گرفت.

 

محله‌های واقع در پاسدارن

مهم ترین محله های خیابان پاسداران شامل فرمانیه، دروس، رستم آباد، شهرک شهید چمران، ضرابخانه، حصار بوعلی، گلستان، احتشامیه، صاحبقرانیه، حصار بوعلی، چیذر و … است.

اگرچه محیط های تجاری زیادی در محله پاسداران تهران دیده می شود،اما اکثریت خانه های این منطقه عمدتا شامل عمارت‌ها، کاخ‌ها و خانه‌ها دوبلکس هستند. البته این به این معنا نیست که در این منطقه آپارتمان وجود ندارد. توسعه عمودی در منطقه پاسداران به علت امکانات رفاهی سبب شده تا در چند سال اخیر در این محله آپارتمان های لوکس و مدرنی بنا شود.

در ادامه تاریخچه محله پاسداران باید گفت که؛ محله پاسداران در طی چند سال اخیر به یکی از مراکز خرید اصلی تهران تبدیل شده است. مغازه‌های لوکس و فروش برند های معروف از جمله امکانات رفاهی این محله به شمار می روند. از جمله مهم‌ترین مراکز محله پاسداران می‌توان به برج سفید، مجتمع تجاری کوهستان، مرکز خرید پاسداران و … اشاره کرد.

محله پاسداران از جمله منطق مرفه نشین پایتخت محسوب می‌شود، اغلب مردم بومی این منطقه از سطح سواد و فرهنگ بسیار بالایی برخوردار هستند.

در این قسمت از کلانشهر تهران مراکز درمانی کوچک و بزرگی از قبیل بیماستان لبافی نژاد وجود دارد. هم  چنین کلینیک و بیمارستان های مختلف دامپزشکی بسیار خوبی در این منطقه واقع شده اند.

امکانات تفریحی در محله پاسداران تهران به شدت جذاب و متنوع است. از جمله امکانات تفریحی این منطقه می توان به پارک نیاوران، شهربازی سرزمین شادی، موزه فرش رسام عرب زاده و … اشاره کرد.

این منطقه خوش آب و هوا دارای امکانات رفاهی دیگری نظیر رستوران های ایرانی و بین المللی، طباخی‌ها، سفرخانه‌‌ها، کافه‌ها و فست فودهای زیادی است.

همچنین راه‌های ارتباطی و حمل نقلی بسیار خوبی در منطقه پاسداران بسیار وجود دارد که این نشانه این است که تاریخچه محله پاسداران تا چه حد پربار است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *