دسته‌ها
بلاگ

تاریخچه خیابان مطهری (خیابان تخت طاووس سابق)

تاریخچه خیابان مطهری

خیابان مطهری یکی از خیابان های مهم اقتصادی  و مرکزی شهر  تهران است. خیابان مطهری از سمت غرب به خیابان ولیعصر تهران و از سمت شرق به بزرگراه شهید صیاد شیراز ختم می شود.

در زمان قاجار خیابان مطهری مملو از باغات میوه هایی هم چون خرمالو، گردو  و … بود. خیابان کنونی متعلق به فتحعلی خان صبا بود که در زمان قاجار به فروش رسید . در دوره سلطنت پهلوی و در ابتدای دهه 40 این خیابان با نام تخت طاووس مشهور شد. هم زمان با پیروزی انقلاب اسلامی خیابان تخت طاووس به نام شهید فلسفه دان و پژوهشگر، مرتضی مطهری نام گرفت.

همچنین می‌توانید به صفحه : واحد مبله در مطهری مراجعه کنید.

قدمت شهرنشینی در این قسمت از شهر تهران به ابتدای حکومت پهلوی می رسد. از این رو امروزه از آن خیابان مملو از درختان تنومند، مراکز اداری، بیمارستان، آموزشگاه ها و … به جای مانده است.

بافت خیابان مطهری

بافت خیابان مطهری بیشتر ماهیتی اداری دارد و بسیاری از نهاد ها و سازمان های دولتی در این خیابان واقع شده اند. به همین دلیل این خیابان یکی از مهم ترین خیابان های تهران به شمار می آید.

این خیابان به علت جای دادن نهاد های دولتی و مراکز درمانی امکانات تفریحی چندانی ندارد. معمولا افراد ساکن در منطقه مطهری از سواد و سطح فرهنگ و شعور بالایی برخوردار  هستند.

از امکانات رفاهی خیابان مطهری می توان مجتمع تجاری نور، مجتمع تجاری گل مریم اشاره کرد. یکی از مکان های تاریخی و تفریحی موجود در خیابان مطهری باغ موزه قصر اشاره کرد. باغ موزه قصر یک مکان تفریحی و تاریخی جذاب برای بازدید است.

از آن جایی که خیابان مطهری یکی از خیابان های مرکزی و اداری تهران به شمار می آید، هر روزه تعداد زیادی کارمند، دانشجو و … در این خیابان تردد می کنند، از این رو این خیابان به عنوان یکی از پر تردد ترین خیابان های تهران شناخته می شود.

امکانات شهری خیابان مطهری

از دیگر مواردی که درباره تاریخچه خیابان مطهری می‌توان گفت امکانات شهری این خیابان است. این خیابان امکانات شهری نظیر بیمارستان جم، بیمارستان توس، هتل بزرگ تهران و ایستگاه مترو مفتح و … را در خود جای داده است، که در این مقاله بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

چنان چه شخصی به منظور عوامل مختلفی و مزایا این خیابان و یا انجام امور اداری خود به یک واحد با امکانات کامل در نزدیکی خیابان مطهری نیاز دارد، واحد ها و آپارتمان های خیابان  گزینه گزینه بسیار مناسب و قابل تاملی برای او است.

خیابان ها و مسیرهای فرعی خیابان شریعتی به ترتیب از غرب به شرق خیابان منصور، سربداران، لارستان، عبادی، سنایی، سرافراز، گلریز، کوه نور، فجر، میرعماد، قابوسنامه، مهرداد، جهانتاب، سلیمان خاطر، علی اکبری، اورامان، سنندج، حاتمی، یوسفیان، وزوایی، ترکمنستان را شامل می شود.

در چند دهه اخیر کلان شهر تهران با آلودگی  مختلفی رو به رو است، پس خیابان مطهری نیز از این موضوع مستثنی نیست. این خیابان اقتصادی از جمله خیابان هایی است که انواع آلودگی های هوا و آلودگی صوتی را به دنبال دارد. حجم زیادی آلودگی حاصل از اتومبیل های موجود در این خیابان سبب شده تا خیابان مطهری از نقاط طرح اصلی تهران قرار بگیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *