دسته‌ها
بلاگ

آپارتمان مبله – همه چیز در مورد ویژگی‌ها و شرایط این آپارتمان‌ها

آپارتمان مبله – همه چیز در مورد ویژگی‌ها و شرایط این آپارتمان‌ها

مقدمه

اقامت در شهرهای بزرگی مانند تهران، نیازمند داشتن یک خانه است. با این حال، برای افرادی که قصد اقامتی کوتاه مدت دارند، خرید خانه و یا اجاره بلند مدت به هیچ عنوان امکان پذیر نیست. چنین افرادی نیاز به مکانی دارند که هم از نظر هزینه‌ای برای آن‌ها مناسب باشد و هم بتوانند بدون زحمت این واحدها را اجاره کنند و سپس به مالک آن پس بدهند. آپارتمان مبله مکانی است که برای پاسخ به این نیاز ارائه شده است و روز به روز در حال محبوب شدن در شهرهای بزرگی مثل تهران است.

این آپارتمان‌ها مزایای بی‌شماری دارند و به همین دلیل است که محبوبیت این واحدها بیشتر شده است. با این حال استفاده از این آپارتمان‌ها شرایط به خصوصی دارد. این آپارتمان‌های مبله را باید طبق ویژگی‌های خاصی اجاره کنید و به تعهدات اولیه پایبند باشید و طبق شرایط خاصی نیز این واحد مبله را تحویل بدهید. احتمالا برای شما سوال باشد که این ویژگی‌ها و شرایط چیست و چرا زندگی در آپارتمان مبله با بقیه واحدها متفاوت است. اگر قصد دارید جواب سوال‌های خود را پیدا کنید، تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

آپارتمان مبله چیست؟

آپارتمانها هنگام خرید یا اجاره معمولا بدون هیچ گونه اسباب و وسایل زندگی هستند. آپارتمان مبله به آپارتمانی گفته می‌شود که از پیش تمامی وسایل زندگی در داخل آن قرار داد. شخصی که قرار است این آپارتمان را اجاره کند، با تمامی وسایل آن را اجاره می‌کند. پس از اتمام قرارداد نیز موظف است که تمامی وسایل را به همان شکلی که تحویل گرفته است پس بدهد. در واقع در این نوع اجاره، وسایل نیز به همراه خانه اجاره داده می‌شوند. با این وجود، از آن جایی که وسایل قرار است که سالم تحویل داده شوند اجاره دهندگان در بسیاری از موارد پول اجاره‌ای برای وسایل دریافت نمی‌کنند و اجاره آنها معادل اجاره یک آپارتمان است.

علت این مسئله گاها به شخص اجاره دهنده برمی‌گردد. برخی ای این اجاره دهندگان افرادی هستند که به صورت موقت شهر زندگی خود را ترک کرده اند. برخی دیگر نیز افرادی هستند که بیشتر از یک خانه دارند. به همین دلیل سعی می‌کنند آن‌ها را با تمامی وسایل اجاره بدهند. مدت قرارداد اجاره آپارتمان مبله البته بسیار کمتر از حالت عادی است. آپارتمان‌ها را معمولا کمتر از شش ماه اجاره نمی‌دهند اما اجاره واحد مبله را حتی می‌توان برای یک روز اجاره کرد. در عین حال می‌توان این آپارتمان‌ها را برای مدت زمان چند ماه نیز اجاره کرد. مدت زمان اجاره بستگی با ترجیحات مالک آن دارد. راه‌های زیادی نیز برای اجاره این آپارتمان‌ها وجود دارد.

 

اجاره آپارتمان مبله در دوران کرونا

با شیوع بیماری کرونا در جهان، مسافرخانه‌ها و هتل‌ها معمولا تعطیل شده‌اند ولی آن‌هایی که باز هستند نیز به علت رفت و آمد فراوان افراد مختلف معمولا گزینه‌ای مناسب برای اقامت نیستند. برای حفظ سلامت خود باید حتما جایی را برای اقامت کنید که تقریبا رفت و آمد کمتری در آن بوده باشد و آپارتمان مبله این خصوصیت را دارا است. با این وجود، آپارتمان را باید از مراکزی اجاره کنید تهیه کنید که معتبر باشند. مراکز معتبر، برای مشتریان خود ارزش قائل هستند و به همین دلیل اقدام به انجام تمهیداتی برای حفظ سلامت آن‌ها می‌کنند. ضد عفونی کردن فضای آپارتمان مبله یکی از ابتدایی‌ترین کارهایی است که این مراکز انجام می‌دهند. با این حال، بسیاری از مراکز اقدام به تهیه وسایل بهداشتی مانند ژل دست و ماسک و غیره برای مشتریان در داخل خانه می‌کنند.

 

چه افرادی به واحد مبله نیاز دارند

هر کسی می‌تواند با توجه به شرایط خود اقدام به اجاره این آپارتمان‌های مبله کند و محدودیتی جز از نظر مالی، برای اجاره آن‌ها وجود ندارد. با این حال، برخی از افراد هستند که به این واحدها نیاز دارند و در صورت نبود این آپارتمان‌ها در سطح شهر به مشکل بر می‌خورند.

گردشگران داخلی

دسته اول افراد علاقمند به سفر هستند و ترجیح می‌دهند به خاطر قیمت یا راحت نبودن هتل‌ها یا هر دلیل شخصی دیگری، در یک خانه اقامت داشته باشند. آپارتمان مبله می‌تواند به خوبی نیاز این گردشگران را فراهم کند. پس از دوره سفر نیز خانه را پس می‌دهند و در این فاصله زمانی؛ نیازی به خرید وسایل نیز وجود ندارد.

خانه روزانه

افرادی که به دنبال کارهای اداری هستند

بسیاری از افراد هستند که به طور مداوم به تهران سفر می‌کنند ولی مقاصد آن‌ها کاری است. برخی از افرادی که به دنبال حل کردن مشکلات، گرفتن مدارک، ثبت نام و موارد دیگر هستند می‌توانند از این واحدهای مبله استفاده کنند تا دردسرهای زندگی در واحدهای دیگر یا اجاره خانه یا موارد دیگر را نداشته باشند.

گردشگران خارجی

گردشگران خارجی نیز می‌توانند دسته دیگری از افراد باشند که نیازمند این آپارتمان‌ها هستند. از آن جایی که امکان اجاره خانه به صورت بلندمدت برای این گردشگران وجود ندارد، بهتر است که در واحدهای مبله اقامت پیدا کنند. این افراد از نظر مالی نیز معمولا مشکلی ندارند و می‌توانند بهترین آپارتمان‌های موجود را اجاره کنند.

مراجعه کنندگان به بیمارستان‌ها

از آن جایی که اکثر بیمارستان‌های فوق تخصصی در شهر تهران وجود دارد و توزیع بیمارستان‌ها در سراسر کشور یکسان نیست، بسیاری از افراد به خاطر درمان بیماری‌های خود یا اعضای خانواده، به صورت مکرر به تهران سفر می‌کنند. این افراد می‌توانند در واحدهای مبله‌ای اقامت داشته باشند که بتواند برای آن‌ها مانند یک خانه واقعی باشد. اکثر واحدهای مبله نیز در مناطقی هستند که دسترسی آسانی به مراکز درمانی و یا بیمارستان‌های تخصصی و فوق تخصصی وجود داشته باشد.

 

ساکنان تهران

دسته دیگری از افراد هستند که در گروه افراد بالا قرار نمی‌گیرند ولی به دلایل مختلف نیازمند اقامت در این آپارتمان‌ها هستند. این افراد معمولا ساکن خود تهران هستند و به دنبال مکانی برای تفریح در زمان فراغت می‌گردند. برخی از افراد نیز مانند دانشجویانی که قصد دارند به دانشگاه نزدیک‌تر باشند یا افرادی که ماموریت‌هایی دارند که باید مسافتی به اندازه وسعت تهران برای آن طی کنند، می‌توانند از این واحدها استفاده کنند.

دانشجویان

برخی از دانشجویانی که در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند و فقط در روزهای خاصی در شهر تهران اقامت دارند، می‌توانند از این آپارتمان‌های مبله استفاده کنند. مقاطع تحصیلات تکمیلی معمولا دارای خوابگاه نیستند و دانشجویات مجبور هستند فضایی خارج از دانشگاه را برای اقامت پیدا کنند. از آن جایی که اجاره این واحدها در هر زمانی ممکن است، این افراد می‌توانند آپارتمانی را اجاره کنند تا در روزی که کلاس یا کارهای اداری مربوط به دانشگاه دارند در آن جا اقامت داشته باشند و پس از آن با خیالت راحت و بدون استرس زمانی و خستگی تهران را به مقصد شهر خود ترک کنند.

 

 

بهترین مناطق برای اجاره آپارتمان مبله

تهران مناطق مختلفی دارد و هر کدام از این مناطق ویژگی‌های خاص خود را دارند. به عنوان مثال، مناطق جنوب تهران به خاطر دسترسی به ترمینال، حرم امام، شهر ری و موارد این چنینی معروف است. شما باید با توجه به نیاز خود مشخص کنید که چه منطقه‌ای از تهران برای شما بهتر است. به عنوان مثال اگر با ادارات رسمی دولتی سرو کار دارید، مناطق مرکزی تهران برای شما بهتر است. اگر قرار است که کارهای مربوط به خدمت نظام وظیفه و موارد این چنینی را انجام بدهید شرق تهران برای شما بهتر است. با این حال، شاید بسیاری از افراد ترجیحات خاصی نیز نداشته باشند و فقط به دنبال مکانی برای اقامت باشند.

در ادامه برخی از مهم‌ترین محلات تهران معرفی خواهند شد و شما خواهید دید که با اقامت در هر کدام از این محله‌های تهران دقیقا به چه امکاناتی دست پیدا خواهید کرد.

سعادت آباد

سعادت آباد منطقه‌ای ثروتمند و لوکس که در شمال تهران واقع شده است. این منطقه یکی از مناسب‌ترین بافت‌های شهری را در اختیار دارد. با این حال هیجان زندگی در این منطقه از تهران فقط به خاطر لوکس بودن آن نیست. امکاناتی که سعادت آباد برای افراد فراهم می‌کند باعث شده که این محله طرفداران زیادی داشته باشند و آپارتمان‌های مبله آن سریعا رزرو شوند.

برخی از امکانات قابل توجه شهری که در منطقه سعادت آباد واقع شده است شامل هتل لوکس 5 ستاره اسپیناس تهران، مرکز خرید آریکه ایران، مرکز خرید آرن، مرکز خرید صدف، مجموعه ورزشی زیتون، پارک ژوراسیک تهران، پارک سعادت آباد پارک، باغ پرواز، بیمارستان عرفان، بیمارستان آتیه و بیمارستان پارسیان هستند.

همانطور که می‌بینید امکانات بسیار وسیعی حین زندگی در این منطقه به دست خواهید آورد. اگر قرار است که برای لحظاتی در بیرون واحد مبله خود قدم بزنید، باید گفت که سعادت آباد از این نظر نیز منطقه خاصی محسوب می‌شود. منطقه سعادت آباد به دلیل قرار گرفتن در شمال تهران و مجاورت آن با کوه های البرز، از کیفیت بهتر هوایی برخوردار است و آلودگی هوا­ی آن بسیار کمتر است.

پاسداران

پاسداران محله‌ای در شمال تهران با محوریت خیابان پاسداران است. این خیابان، خیابان نیاوران (از شمال) را به خیابان شریعتی (در جنوب) متصل می‌کند. خیابان پاسداران همچنین دسترسی به دو خیابان اصلی شهر یعنی خیابان شریعتی و ولیعصر دارد. این دو خیابان به همراه پاسداران، پر از بزرگترین مراکز خرید است.

همچنین این محله بسیار دنج و خوش آب و هوا است و جزو معدود محله‌های تهران محسوب می‌شود که از این نظر بسیار در موقعیت مناسبی قرار دارد.

پاسداران به دلیل نزدیکی به بزرگراه صدر و صیاد شیرازی، دسترسی خوبی به دیگر شهر تهران نیز نقاط دارد. علاوه بر مراکز خریدی که گفته شد، رستوران‌هی زیادی نیز در پاسداران وجود دارند که می‌توانند بهترین غذا را برای شما تهیه کنند. محله پاسداران به کاخ‌موزه نیاوران و عمارت تاریخی ضرابخانه نیز نزدیک است و می‌توانید از این امکان تاریخی در حین اقامت در آپارتمان مبله لذت ببرید. آپارتمان‌های مبله‌ای که در این منطقه واقع هستند معمولا دارای متراژ بالایی هستند و این به خاطر بافت شهرنشینی خوب این منطقه است.

آپارتمان‌های این مناطق دارای امکانات بیشتری نیز نسبت به محله‌های دیگر هستند. سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی به‌روز، سونا و استخر در برخی از آن‌ها دیده می‌شود و به همین دلیل می‌توان گفت که پاسداران نیز جزو مناطق لوکس تهران محسوب می‌شود. این لوکس بودن در فضای زیبای این خیابان نیز به صورت واضحی مشهود است.

پونک

پونک یکی از محله‌های شمال غرب تهران است. این محله از بخش شرق به شهرک غرب، دره پونک و بزرگراه شهید اشرفی اصفهانی، از بخش شمال به محله حصارک و در نهایت از بخش جنوب به بزرگراه شهید همت و باغ فیض محدود می شود. این دسترسی فراوان به خوبی خود باعث می‌شود که یکی از بهترین مناطق تهران برای اجاره آپارتمان مبله باشد. با این حال، دسترسی به بزرگترین معابر شهر تهران تنها ویژگی این محله نیست.

پونک یکی از مناطق نوساز تهران است و اکثر محله‌های آن بعد از انقلاب ساخته شده‌اند. به همین دلیل اگر سری به خیابان‌های اطراف آن بزنید متوجه خواهید شد که این محله از زیبایی خاصی برخوردار است. آب و هوای خوب، واقع شدن در کنار مراکز بزرگ خرید مانند تیراژه و بوستان، کوچه های بزرگ و پهن، پارک های زیاد، فضاهای سبز زیادی که در آن وجود دارد و بافت شهری نوساز و مقاوم در مقایسه با دیگر محله های مجاور در کنار دسترسی فراوانی که به بزرگراه‌های مختلف دارد باعث شده که یکی از بهترین محله‌های تهران باشد.

مطهری

محله مطهری (واحد مطهری) که به آن تخت طاووس نیز می‌گویند یکی از خیابان‌های مرکزی تهران است. از آن جایی که این خیابان در قلب تهران واقع شده است، به راحتی می‌توان از طریق آن به اماکن دیگر تهران دسترسی پیدا کرد. این خیابان که از غرب به شرق کشیده شده است، از سمت غرب به خیابان ولیعصر و از سمت شرق به بزرگراه شهید صیاد شیرازی منتهی می‌شود که دو مورد از بزرگترین خیابان‌های تهران هستند.

به عنوان مثال شما می‌توانید با دسترسی به خیابان ولیعصر به مراکز خرید، رستوران، مراکز تفریحی مثل پارک و غیره دسترسی پیدا کنید.

بافت خیابان تخت طاووس با موقعیت اداری است و بسیاری از نهادهای دولتی، شرکت‌های مالی، بازرگانی، خدماتی و صنعتی در آن مستقر هستند. به همین دلیل می‌توان گفت که اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که برای انجام اداری خود به شهر تهران سفر می‌کنید، اقامت در یک آپارتمان مبله در این منطقه برای شما بسیار مناسب است. این محله نسبت به دیگر محله‌های تهران، معمولا کمی گرم‌تر است و اقامت در این محله برای فصل‌های سرد سال مناسب است ولی اگر آپارتمان مبله شما در نزدیکی پارک‌های این منطقه باشد می‌توانید از آب و هوای معتدل تهران نیز لذت ببرید.

باغ فیض

باغ فیض یکی از محله‌های نوستالوژیک و قدیمی تهران است که امروزه بافت شهری مدرن و زیبایی را در دل خود جای داده است. این تلفیق باعث شده که به یکی از زیباترین محله‌های تهران برای اقامت تبدیل شود. باغ فیض از جنوب به بزرگراه شهید حکیم از شمال به بزرگراه همت از غرب به بزرگراه ستاری از شرق به بزرگراه اشرفی اصفهانی منتهی می‌شود. این مسئله نشان می‌دهد که باغ فیض یکی از بهترین نقاط تهران از نظر دسترسی است. اگر علاقمند به رفت و آمد در تهران با مترو باشید؛ متروی صادقیه در نزدیکی آن قرار دارد، خطوط اتوبوس و بی آر تی دارد و همچنین دسترسی به ایستگاه اتوبوس و تاکسی صادقیه نیز یکی دیگر از مزایای باغ فیض است.

از نظر تفریحی نیز باغ فیض یکی از بهترین محله‌های تهران محسوب می‌شود چرا که به مراکز خریدی مانند بوستان و تیراژه و همچنین مجتمع سینمایی کورش دسترسی دارد. اگر علاقمند به گشت و گذار در خارج از شهر تهران نیز باشید، باغ فیض دسترسی خوبی به غرب تهران و مکان‌هایی مانند چیتگر، بام لند، ورزشگاه آزادی و غیره دارد. همچنین شهربازی ارم نیز یکی دیگر از تفریحاتی است که برای ساکنان آپارتمان‌های مبله در باغ فیض فراهم است.

باغ فیض از یک نظر دیگر نیز اهمیت فراوانی دارد و آن هم باغ‌ها و درخت‌های فضای سبز آن است. این مسئله باعث شده که از نظر آب و هوا یکی از سالم‌ترین مناطق تهران باشد و واحدهای مبله آن نیز متقاضی فراوانی داشته باشند.

 

قوانین اجاره

از آنجایی که آپارتمان‌های مبله مالکان متفاوتی دارند، قوانین متفاوتی نیز ممکن است روی آن‌ها اعمال شود. البته یک سری قوانین کلی در این مورد وجود دارند و یک سری قوانین نیز به صورت خاص تعریف می‌شوند.

قوانین کلی

قوانین کلی که در مورد اجاره آپارتمان مبله مطرح می‌شود، قوانینی هستند که بیشتر به بحث اجاره مربوط می‌شوند. این قوانین معمولا با قوانین اجاره خانه به صورت معمول نیز تفاوت ندارند. مثلا اگر بخواهید کلیت قوانین را بدانید، می‌توان آن‌ها را در چند جمله خلاصه کرد: شما باید پیش از ورود به آپارتمان مبله مبلغ موردنظر را به مالک بپردازید و تعهد کنید که در موعد مقرر، خانه و تمامی وسایل آن را تحویل اجاره دهنده می‌دهید و هیچ آسیبی نیز به وسایل خانه و خانه زده نشده است. در صورتی که قبل از موعد مقرر نیز از خانه بیرون بیایید، پول به شما برنمی‌گردد چرا که قرارداد بسته شده است. پس امکان تغییر نظر نیز وجود ندارد. این قوانین در مورد همه آپارتمان‌های اجاره‌ای در سراسر جهان وجود دارد.

با این حال، در این نوع روش اجاره معمولا اقدام به ثبت محضری قرارداد نمی‌کنند و طرفین در نهایت فقط از طریق امضا کردن یک قرارداد کاغذی و به صورت اعتماد دو طرفه اقدام به اجاره می‌کنند. در صورتی که مشکلی بین طرفین ایجاد شود، قرارداد بین آن‌ها مشخص می‌کند که حق با کدام یک از طرفین است. با این حال، مهم‌ترین و اصلی‌ترین قانونی که در مورد اجاره آپارتمان مبله وجود دارد این است که به وسایل خانه آسیبی زده نشود. این جمله را احتمالا از زبان تمامی اجاره دهندگان در سراسر شهر تهران خواهید شنید.

قوانین خاص

قوانین خاص آن دسته از قوانینی هستند که در آن مالک با توجه به سلیقه و نظر خود، شرایط کشور و یا محیط آپارتمان آن را قرار داده است. برخی از این قوانین منع کننده هستند و برخی دیگر نیستند. مثلا برخی از اجاره دهندگان معتقد هستند که اجاره کننده نباید در ساعات استراحت سروصدایی بلند ایجاد کند. برخی از افراد ترجیح می‌دهند که آپارتمان مبله خود را به افراد مجرد اجاره ندهد. برخی دیگر با برگزاری مهمانی شبانه مخالف هستند. بعضی دیگر نیز قانونی برای خود دارند که هیچ حیوانی مانند سگ و گربه وارد خانه نشود.

از آن جایی که مالک حق کامل در مورد خانه خود دارد، شما نمی‌توانید از آن‌ها سرپیچی کنید و طبق قرارداد او می‌تواند شما را در صورت مشاهده تخلفات بیرون کند. تنها کاری که از دست شما برمی‌آید این است که پیش از اجاره این شرایط را به خوبی گوش بدهید و انتخاب کنید که این شرایط را بپذیرید یا خیر.

برخی دیگر از قوانین خاص، مختص به نحوه لغو درخواست رزرو یا موارد این چنینی هستند. مثلا برخی از مالکان می‌گویند که در صورت کنسل کردن درخواست اقامت در این واحدهای مبله، چند درصد پولی که به او پرداخت شده را برمی‌دارد و باقی آن را برمی‌گرداند. مالک دیگری ممکن است که بگوید به هیچ عنوان مسئله‌ای با نام رزرو وجود ندارد و تمامی پول مورد نظر را در صورت لغو برای خود برمی‌دارد. پیش از امضا کردن قرارداد بهتر است که تمامی قوانین را با دقت مطالعه کنید تا به چنین مشکلاتی برخورد نکنید.

 

روش‌های اجاره آپارتمان مبله

در گذشته مرسوم که برای اجاره آپارتمان مبله، معمولا به بنگاه‌ها و مشاوران املاک مراجعه می‌کردند. با این حال، گسترش اینترنت در عصر امروز باعث شده است که این مسئله برداشته شود و بسیاری از افراد با استفاده از امکاناتی که فضای مجازی و فرهنگ استارتاپی فراهم کرده، اقدام به تاسیس شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اجاره آپارتمان مبله کنند.

تعداد این مراکز بسیار زیاد است ولی باید در انتخاب این مراکز بسیار هوشیار باشید چرا که بسیاری از آن‌ها فقط به دنبال سواستفاده هستند. شما باید ویژگی‌های یک مرکز خوب ارائه کننده این خدمات را بدانید تا بتوانید به خوبی از آن‌ها استفاده کنید.

 

جمع‌بندی

در این مطلب نگاهی به یک آپارتمان مبله انداختیم و دیدیم که این آپارتمان‌ها چه ویژگی‌هایی دارند. همچنین مزایای اقامت در این آپارتمان‌ها را بررسی کردیم و دیدیم که شرایط اقامت در یک آپارتمان مبله چیست. زندگی در آپارتمان مبله بدون شک برای افرادی که ساکن یک شهر نیستند، یکی از بهترین گزینه‌ها برای اقامت است. اگر واحد مبله، یک واحد مبله مناسب باشد، به احتمال فراوان تجربه حضور در آن را فراموش نخواهید کرد.

واحد مبله مناسب را تنها باید از مکان‌های خاصی اجاره کنید که هم قابل اعتماد باشند و هم بتوانند از مین چند واحد مبله، بهترین گزینه را در اختیار شما قرار بدهند. این مراکز به مشتریان خود احترام می‌گذارند و می‌دانند که هر مشتری ممکن است در آینده دوباره برای اقامت به آن خانه مبله برگردد. به همین دلیل علاوه بر این که رفتارهای مثبتی باید داشته باشد، باید تجربه خوشایندی نیز در زمینه سرویس دهی به کاربران موردنظر ارائه بدهد. اگر قصد دارید یکی از این واحدهای مبله را اجاره کنید، وقت را از دست ندهید و با مرکز …. تماس بگیرید. این مرکز به شما بهترین آپارتمان‌های مبله را در مناطق مناسبی مانند شمال و غرب تهران به شما اجاره می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *