دسته‌ها
بلاگ

خیابان مطهری (تخت طاووس) همراه با راهنمای جامع اقامت در خیابان مطهری

خیابان مطهری(خیابان تخت طاووس سابق)

خیابان مطهری یکی از خیابان های مهم اقتصادی  و مرکزی شهر  تهران است. خیابان مطهری از سمت غرب به خیابان ولیعصر تهران و از سمت شرق به بزرگراه شهید صیاد شیراز ختم می شود.

در زمان قاجار خیابان مطهری مملو از باغات میوه هایی هم چون خرمالو، گردو  و … بود. خیابان کنونی متعلق به فتحعلی خان صبا بود که در زمان قاجار به فروش رسید . در دوره سلطنت پهلوی و در ابتدای دهه 40 این خیابان با نام تخت طاووس مشهور شد. هم زمان با پیروزی انقلاب اسلامی خیابان تخت طاووس به نام شهید فلسفه دان و پژوهشگر، مرتضی مطهری نام گرفت.

قدمت شهرنشینی در این قسمت از شهر تهران به ابتدای حکومت پهلوی می رسد. از این رو امروزه از آن خیابان مملو از درختان تنومند، مراکز اداری، بیمارستان، آموزشگاه ها و … به جای مانده است.

بافت خیابان مطهری بیشتر ماهیتی اداری دارد و بسیاری از نهاد ها و سازمان های دولتی در این خیابان واقع شده اند. به همین دلیل این خیابان یکی از مهم ترین خیابان های تهران به شمار می آید.

این خیابان به علت جای دادن نهاد های دولتی و مراکز درمانی امکانات تفریحی چندانی ندارد. معمولا افراد ساکن در منطقه مطهری از سواد و سطح فرهنگ و شعور بالایی برخوردار  هستند.

از امکانات رفاهی خیابان مطهری می توان مجتمع تجاری نور، مجتمع تجاری گل مریم اشاره کرد. یکی از مکان های تاریخی و تفریحی موجود در خیابان مطهری باغ موزه قصر اشاره کرد. باغ موزه قصر یک مکان تفریحی و تاریخی جذاب برای بازدید است.

از آن جایی که خیابان مطهری یکی از خیابان های مرکزی و اداری تهران به شمار می آید، هر روزه تعداد زیادی کارمند، دانشجو و … در این خیابان تردد می کنند، از این رو این خیابان به عنوان یکی از پر تردد ترین خیابان های تهران شناخته می شود.

این خیابان امکانات شهری نظیر بیمارستان جم، بیمارستان توس، هتل بزرگ تهران و ایستگاه مترو مفتح و … را در خود جای داده است، که در این مقاله بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

چنان چه شخصی به منظور عوامل مختلفی و مزایا این خیابان و یا انجام امور اداری خود به یک واحد با امکانات کامل در نزدیکی خیابان مطهری نیاز دارد، واحد ها و آپارتمان های خیابان  گزینه گزینه بسیار مناسب و قابل تاملی برای او است.

خیابان ها و مسیر های فرعی خیابان شریعتی به ترتیب از غرب به شرق خیابان منصور، سربداران، لارستان، عبادی، سنایی، سرافراز، گلریز، کوه نور، فجر، میرعماد، قابوسنامه، مهرداد، جهانتاب، سلیمان خاطر، علی اکبری، اورامان، سنندج، حاتمی، یوسفیان، وزوایی، ترکمنستان را شامل می شود.

در چند دهه اخیر کلان شهر تهران با آلودگی  مختلفی رو به رو است، پس خیابان مطهری نیز از این موضوع مستثنی نیست. این خیابان اقتصادی از جمله خیابان هایی است که انواع آلودگی های هوا و آلودگی صوتی را به دنبال دارد. حجم زیادی آلودگی حاصل از اتومبیل های موجود در این خیابان سبب شده تا خیابان مطهری از نقاط طرح اصلی تهران قرار بگیرد.

تقاطع ها و بزرگراه های خیابان مطهری

از جمله تقاطع ها و بزرگراه هایی که به خیابان مطهری منتهی می شوند می توان به خیابان ولیعصر، خیابان میرزای شیرازی، خیابان قائم مقام فراهانی، بزرگراه مدرس، خیابان میرعماد، خیابان شهید مفتح، خیابان سهروردی، خیابان شریعتی و همچنین بزرگراه صیاد شیرازی اشاره کرد. این مسیر ها و خیابان ها به ترتیب از غرب به شرق هستند.

مراکز درمانی مطهری

با توجه به اهمیت بالای اقتصادی و درمانی  این خیابان ، بیمارستان کلینیک تهران، بیمارستان طوس، بیمارستان جم، بیمارستان مهراد، بیمارستان چشم پزشکی نور، بیمارستان فوق تخصصی هاجر، مرکز جراحی پیروز، بیمارستان محب یاس و بیمارستان تهران همگی در نزدیکی این خیابان قرار دارند.

آپارتمان و واحد مطهری مبله می تواند گزینه مناسبی به جهت حفظ شرایط شما یا بیمار شما باشد. واحد مطهری به علت نزدیکی با مراکز درمانی بیمارستان جم می تواند گزینه مناسبی برای استراحت افراد بیمار باشد.

امکانات درمانی این خیابان تنها محدود به مراکز درمانی و بیمارستان ها نمی شود، بلکه پزشکان معتبر زیادی در ساختمان پزشکان این خیابان قرار گرفته اند. در صورتی که چنانچه پزشک مورد نظر شما در یکی از ساختمان پزشکان های این خیابان مطب دارد، با اجاره واحد مطهری به راحتی، بدون دغدغه و در کمال آرامش  کارهای پزشکی خود را دنبال کنید.

از مزایا  کرایه آپارتمان یک واحد مبله در نزدیکی بیمارستان و یا ساختمان پزشکان به این نکته می توان اشاره کرد که، پس از اتمام کار و جلسات پزشکی و یا در ساعات خالی بین کارهایتان، می توانید در منزل خود به استراحت بپردازید.

ادارات و شرکت ها

از جمله ادارات و نهاد هایی که در این خیابان واقع هستند می توان به اداره کل اسناد و مدارک استان تهران، اداره کل امور مالیاتی تهران، تامین اجتماعی شعبه 22، سفارت هند، اداره کل بازرسی و حسابرسی بانک سپه، شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، سفارت زلاندنو، سفارت کانادا و … اشاره کرد. پس نتیجه می گیریم این خیابان بخش مهمی از ادارات کشور را در خود جای داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *