سَن سوئیت

اجاره بهترین سوئیت و واحد
های مبله تهران

اجاره واحد مبله روزانه

واحد مبله – چرا به آن نیاز داریم و به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

مقدمه

واحدهای مبله امروزه در سراسر جهان و ایران بسیار محبوب شده‌اند و بسیاری از افراد به خاطر ویژگی‌های خاص این واحدها به دنبال اجاره آن‌ها هستند. ویژگی‌های انواع واحد مبله بسیار متنوع هستند و به همین دلیل می‌توانند پاسخگوی نیاز همه افراد مشکل‌پسند و طرفداران اقامت در واحدهای لوکس باشند. بسیاری از افراد از این واحدها برای بازه‌های کوتاه مدت به عنوان محلی برای اقامت آسوده بدون نیاز به بستن چمدان‌های سنگین استفاده می‌کنند که از دلایل اصلی جذابیت این واحدها برای مسافرین است.

چقدر در مورد این واحدها اطلاعات دارید؟ آیا می‌دانید واحد مبله چند سال است که روی بورس افتاده؟ آیا می‌دانید این واحدها چه مزیت‌هایی دارند؟ می‌دانید این واحدها چرا محبوب هستند؟ در این مقاله از سایت سن سوئیت نگاهی به ویژگی‌های واحدهای مبله داریم تا پس از خواندن آن بتوانید انتخاب درستی داشته باشید و واحد مبله مناسبی اجاره کنید.

واحد مبله چیست؟

واحد مبله نوعی واحد است که در آن تمامی وسایل زندگی وجود دارد. اگر کسی قصد داشته باشد که برای مدت کوتاهی در یک واحد مبله سکونت داشته باشد، می‌تواند از مالک خانه آن را در ازای مبلغی، اجاره کند. این واحدهای مبله می‌توانند به صورت یک واحد آپارتمانی یا خانه دارای حیاط باشند. با این حال، واحد مبله بیشتر به شکل آپارتمان در ذهن‌ها شکل گرفته و در ایران نیز وقتی که به این مفهوم اشاره می‌شود منظور آپارتمان است.

واحدهای مبله امروزه در سراسر جهان دیده می‌شوند و در ایران نیز در شهرهای بزرگ وجود دارند. افراد مختلف می‌توانند با دسترسی پیدا کردن با مالک واحد بدون ارتباط واسطه‌ای یا به شکل‌های دیگر، امکان اقامت در این واحدها را برای خود فراهم کنند.

تاریخچه واحدهای مبله

واحد مبله به خودی خود مفهوم جدیدی نیست ولی اجاره واحد مبله لوکس آن هم به صورت روزانه و به روش‌های نوین و آنلاین، مفهوم جدیدی محسوب می‌شود. در قرن نوزدهم که نقش وسایل و اسباب زندگی به تدریج اهمیت فراوانی در زندگی افراد پیدا کرد، شکل نگاه به خانه نیز بین جوامع تغییر پیدا کرد. انسان‌ها پیش از آن معمولا به اسباب و وسایل زندگی به عنوان ابزار نگاه می‌کنند اما به تدریج، این اسباب و وسایل تبدیل به یک نیاز شدند. از آن جایی که حمل و نقل در آن دوران با انقلاب صنعتی گسترش پیدا کرد، بسیاری از افراد تصمیم گرفتند که برای کار یا امور دیگر به شهرهای دیگر بروند. این مسئله به تدریج نیاز به یک مکان برای اقامت موقت افزایش پیدا کرد.

در ابتدا بسیاری از افراد متمول که مالک چند خانه بودند، خانه‌های بلااستفاده خود را همراه با وسایل به دیگران اجاره می‌دانند. این مفهوم شکل سنتی اجاره واحد مبله بود چرا که این خانه‌ها معمولا به شکل آپارتمان نبودند. با شروع قرن بیستم این مفهوم مجددا شکل جدیدی به خود گرفت. افزایش آپارتمان‌ها در فضای شهری، باعث شد که اجاره دادن واحدها با تمامی وسایل به ذهن افراد مختلف بیفتد. سال‌ها طول کشید تا این مفهوم بین افراد مختلف جا افتاد و در قرن بیستم، شرکت‌هایی ایجاد شدند که روی این مسئله تمرکز کردند و اقدام به فراهم کردن و در اختیار قراردادن آن‌ها به مشتریان کردند.

در ایران استفاده از واحد مبله به دهه 90 برمی‌گردد. امروزه شهر بزرگی مانند تهران، روزانه شاهد رفت و آمد چند میلیون نفر است. همه این افراد نیاز به جایی برای اقامت دارند. این مسئله به مرور باعث شد که بسیاری از افرادی که برای درمان به تهران می‌آیند، اساتید پروازی، دانشجویان و افرادی که کارهای اداری دارند، یا حتی افرادی که به قصد سفر به این شهر می‌آیند در واحدهای مبله اقامت داشته باشند.

اهمیت استفاده از واحد مبله

وجود واحد مبله در داخل یک شهر از بسیاری از جهات است چرا که نیاز به آن وجود دارد. امروزه با توجه به افزایش شدید قیمت هتل‌ها و عدم خدمت رسانی مناسب در مسافرخانه‌ها، افرادی که علاقمند به اجاره یک مکان برای اقامت هستند، باید به دنبال اجاره مکانی باشند.

اجاره یک آپارتمان بدون وسایل مهم زندگی مانند تخت خواب، ظروف آشپزخانه، مبلمان و صدها چیز دیگر، نیازمند پرداخت هزینه فراوانی است. در صورتی که اقامت موقت باشد، تمامی این هزینه گزاف، تبدیل به نوعی هدر دادن پول می‌شود. افراد یا باید آن‌ها را سریعا بفروشند (که خریداری برای آن پیدا نخواهد شد) و یا باید این اسباب و وسایل به همراه خود ببرد که این مسئله نیز منطقی نیست. اجاره موقت این وسایل نیز زحمت جا به جایی را به همراه خواهد داشت.

جدای از این مسئله، امکان اقامت یک خانه آن هم به صورت موقت واقعا امکان پذیر نیست. مالکان خانه‌ها ترجیح می‌دهند که خانه را به صورت یکساله و بیشتر اجاره یا رهن بدهند تا بتوانند از یک سود بلند استفاده کنند. قرارداد بستن مکرر برای این افراد سود چندانی ندارد و باید کمیسیون مشاوران املاک را بپردازند.

همه این مسائل دست در دست هم داده تا افرادی که علاقمند به اقامت موقت در یک مکان باشند، نیاز به واحد مبله داشته باشند. این افراد شاید از ساکنان خود شهر تهران باشند که بنا به دلایلی قصد اقامت در یک منطقه خاص را دارند. به عنوان مثال برخی از افراد که به صورت موقت در نقطه دیگری از شهر قرار است کار کند و هزینه رفت و آمد بسیار زیادی خواهد داشت، بهتر است که این هزینه را خرج اجاره یک واحد مبله کند تا خستگی رفت و آمد را نداشته باشد. این‌ها فقط برخی از مواردی هستند که اهمیت واحدهای مبله را به ما نشان می‌دهند.

ویژگی‌های یک واحد مبله ایده‌آل

واحدهای مبله ویژگی‌های مختلفی دارند و به همین دلیل اقامت در آن‌ها نیز به دلایل مختلفی بستگی دارد. حتی اولویت‌های اشخاص برای انتخاب واحد مبله نیز با هم متفاوت است. برخی از افراد ویژگی‌های داخلی واحدهای مبله را اولویت قرار می‌دهند و برخی دیگر به ویژگی‌های بیرونی آن نگاه می‌گیرند و سپس اقدام به انتخاب یک واحد مبله می‌کنند. به همین دلیل تعدادی از این ویژگی‌های مورد نیاز برای انتخاب یک واحد مبله مناسب را در ادامه برای شما آورده‌ایم. پس از این که این ویژگی‌ها مرور کردید، می‌توانید طبق اولویت‌های خود چند ویژگی‌ را انتخاب کنید و سپس اقدام به اجاره واحد مبله موردنظر کنید.

متراژ

اولین سوالی که احتمالا هنگام اجاره هر واحد مبله در ذهن شما شکل می‌گیرد مربوط به متراژ است. متراژ به معنای میزان مساحت یک خانه است. متراژ اشاره به کلیت مساحت یک ساختمان دارد. مثلا اگر متراژ را در مورد یک آپارتمان به کار ببریم، متراژ آن شامل مساحت اتاق‌ها، حال، سرویس بهداشتی، آشپزخانه و حتی فضاهای غیرقابل دسترس یا ستون‌ها نیز می‌شود. متراژ را معمولا بر حسب متر مربع ذکر می‌کنند ولی در گفت‌وگوهای روزانه معمولا از واژه متر برای بیان متراژ استفاده می‌کنند.

واحدهایی که دارای متراژ معمولا بیشتر هستند، گران‌تر هستند ولی این مسئله همیشه صادق نیست. مثلا یک خانه در یک محله اعیان نشین با متراژ 90 متر می‌تواند از یک واحد 110 متری در یک محله در پایین شهر گران‌تر باشد. دانستن متراژ یک ساختمان به شما کمک خواهد کرد که ببینید چه بودجه‌ای قرار است که برای اجاره واحد مبله خرج کنید.

در صورتی که قصد داشته باشید همراه با اعضای خانواده خود در یک واحد مبله اقامت داشته باشید، متراژ واحد مبله موردنیاز شما بالاتر می‌رود و این یکی دیگر از مواردی است که باید آن را هنگام اجاره خانه در نظر بگیرید. تعداد افراد به صورت کلی روی متراژ موثر است. به همین دلیل می‌توان گفت که متراژ خانه یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین معیارهایی است  که می‌توان از طریق آن واحد مبله موردنظر را انتخاب کرد.

امکانات خواب

اقامت در یک واحد مبله معمولا به هدف استراحت شبانه نیز هست. بدون شک یک واحد مبله به همین دلیل باید دارای امکاناتی برای خواب باشد. اصلی‌ترین و ابتدایی‌ترین امکانات خواب مورد استفاده در خانه‌ها، تخت خواب است. تخت خواب‌ها معمولا در سایزها و اندازه‌های یک نفره و دو نفره هستند. هر کدام از این نوع تخت خواب‌ها مورد توجه قشر خاصی از افراد است و شما می‌توانید با بازدید از یک واحد مبله یا صحبت با مرکز اجاره دهنده این واحد مبله از تعداد و یک نفره یا دو نفره بودن تخت خواب‌های آن سوال کنید.

برخی دیگر از خانه‌ها علاوه بر تخت خواب‌های عادی، تخت‌ خواب‌های تاشو و یا کاناپه‌های مخصوص استراحت دارند. این کاناپه‌ها معمولا در فضای هال قرار دارند. با این حال می‌توان، آن‌ها را در اتاق‌ها نیز قرار داد.

اتاق خواب‌ها نیز یکی دیگر از امکاناتی هستند که بسیاری از افراد علاقمند به سکونت در واحد‌های مبله به آن حساس هستند. واحدهای مبله ممکن است دارای یک، دو یا سه اتاق داشته باشند. البته واحدهای مبله‌ای با تعداد اتاق بیشتر نیز وجود دارد ولی از آن جایی که افراد بسیار کمی نیازمند چنین واحدهایی هستند، تعداد آن‌ها بسیار کم است.

از دیگر امکاناتی که برای خواب مورد استفاده قرار می‌گیرد، پتوها، رخت خواب، بالش و غیره است. بدون شک چنین امکاناتی برای خواب هر کسی نیاز است و میزان راحتی بالش، گرم کنندگی پتو و تمیزی و راحتی رخت خواب می‌تواند روی کیفیت خواب هر شخصی اثر داشته باشد. ممکن است در مدت اقامت در یک واحد مبله به هر دلیلی نیازمند رخت‌خواب‌ها و بالش‌های اضافه نیز باشید. به همین دلیل بهتر است که پیش از انتخاب واحد مبله، مروری بر این واحدها داشته باشید تا در چنین مواقعی به مشکل برنخورید و نیاز به تهیه این موارد نباشد.

آشپزخانه

بدون شک یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های یک واحد مبله، آشپزخانه آن است چرا که هر کسی در طول روز برای درست کردن یا سرو غذا نیازمند آشپزخانه است. آشپزخانه فقط محدود به فضای فیزیکی آن نمی‌شود. در صورتی که قصد اقامت در یک واحد مبله را داشته باشید، بدون شک باید امکاناتی بسیار بیشتر از یک فضای بیشتری داشته باشید تا بتوانید غذاها را گرم یا سرد کنید. اجاق یکی از اصلی‌ترین امکاناتی است که تقریبا هیچ واحد مبله‌ای نمی‌تواند با آن جزو گزینه‌های شما باشد.

یخچال یکی دیگر از امکاناتی است که حتما باید برای نگهداری از غذا در هر واحد مبله‌ای وجود داشته باشد. پیش از این که واحد مبله را اجاره کنید، حتما از سالم بودن یخچال، فریزر و اجاق گاز مطمئن باشید. ظروف غذاخوری نیز یکی دیگر از نیازهای هر خانه‌ای است و واحد مبله نیز باید دارای قاشق، چنگال، بشقاب، لیوان، دیس غذاخوری، قابلمه، چاقو، نمکدان و سایر امکاناتی باشد که برای سرو غذا و یا درست کردن آن مورد نیاز است. طبیعتا از آن جایی که برخی از این وسایل شخصی هستند، آوردن آن‌ها به واحد مبله بهتر است. با این حال، وجود آن‌ها در هر واحدی ضروری است و از آن جایی که واحد مبله قرار است تمامی امکانات زندگی را برای شما فراهم کند، این وسایل نیز باید در این واحد وجود داشته باشند.

سرویس بهداشتی

هیچ خانه‌ای بدون وجود سرویس بهداشتی و حمام نمی‌تواند یک خانه نام نهاده شود. اگر چه وجود سرویس بهداشتی و حمام، در ظاهر ارتباط چندانی به امکانات خانه نداشته باشند و افراد مختلف اینطور استدلال کنند که سرویس بهداشتی در واحدی وجود دارد.

با این حال، مسائل بسیار زیادی در مورد سرویس‌های بهداشتی وجود دارد که باید به آن‌ها دقت ویژه داشت. به عنوان مثال تمیز بودن سرویس بهداشتی می‌تواند یک ویژگی مثبت باشد. فرنگی یا ایرانی بودن دستشویی می‌کند یک ویژگی دیگر باشد. ویژگی دیگری مانند وجود صابون تمیز، وجود مواد بهداشتی و غیره را برای این سرویس‌ها نام برد.

همچنین در مورد حمام‌ها نیز چنین ویژگی‌های مهمی وجود دارد. یک واحد مبله مناسب دارای دوش و وان است و می‌تون گفت که فضای کلی حمام پاکیزه و مناسب استحمام است. موادی مانند شامپو نیز باید در این مکان مورد دسترس باشد. البته بسیاری از وسایل مثل حوله حمام را اشخاص باید به وقت اجاره واحد مبله باید در اختیار داشته باشند. این دسته از وسایل شخصی هستند. با این حال، وجود حوله‌های حمام تمیز یا وسایلی مانند شسوار می‌تواند این معنا را داشته باشد که اجاره دهنده به شخص اجاره کننده احترام می‌گذارد و سعی کرده که این احترام را با ارائه تمامی امکانات به اجاره کننده نشان بدهد.

مبلمان

افرادی که قصد استراحت در داخل فضای خانه را دارند و یا اوقاتی را قرار است که در کنار خانواده بگذرانند، قطعا به مبلمان نیاز دارد. مبلمان در واقع یکی از اصلی‌ترین ضروریاتی است که هر شخصی می‌تواند در داخل خانه داشته باشد چرا که امکان خرید آن‌ها برای خانه اصلا وجود ندارد.

نوع مبلمان یکی از ویژگی‌هایی است که می‌توانید به آن به عنوان یک گزینه فکر کنید. به عنوان مثال بسیار از مبل‌های سلطنتی برای نشستن راحت نیستند و افراد علاقه‌ای به آن‌ها ندارد. در عوض برخی دیگر از مبل‌های راحتی، مورد علاقه اکثر افراد برای استراحت‌های بعد از فعالیت روزانه هستند. می‌توانید قبل از اجاره یک واحد مبله، در بازدید خود برای لحظاتی روی این مبلمان بنشینید و آن‌ها را تست کنید و در صورتی که احساس راحتی روی آن‌ها داشتید، به عنوان یک گزینه مثبت آن را در نظر بگیرید.

گنجایش مبلمان نیز مسئله مهم دیگری است. مبلمان‌ها در اندازه‌های مختلف طراحی شده‌اند. برخی از آن‌ها برای خانواده‌های سه نفره، برخی دیگر برای خانواده‌های پنج نفره و برخی دیگر برای خانواده‌های هشت نفره تولید شده‌اند. به همین دلیل می‌توان گفت که باید پیش از انتخاب واحد مبله مد نظر خود، ببینید که مبلمان آن گنجایش تعداد افرادی که قرار است در آن واحد باشند را دارد یا نه.

چینش مبلمان نیز می‌تواند یکی دیگر از ویژگی‌های جالب واحد مبله باشد. چینش درست مبلمان یک واحد مبله می‎تواند این حس را برای شما ایجاد کند که متراژ و فضای باز آن بیشتر است. این مسئله هم رفت و آمد را در داخل واحد مبله راحت‌تر می‌کند و هم فضای بیشتری برای انجام کارهای خود خواهید داشت. همچنین روی روحیه افراد نیز تاثیر دارد چرا که فضاهای بسته باعث ایجاد حس خفگی و استرس در برخی افراد می‌شود. پس به این نکته نیز توجه کنید.

تلویزیون

تلویزیون اگر چه مورد استفاده همه نیست، ولی نمی‌توان یک واحد را بدون وجود تلویزیون در آن تصور کرد. تلویزیون در همه خانه‌ها وجود دارد و علت استفاده از آن در همه خانه‌ها، امکان آگاهی پیدا کردن از جهان بیرون است.

داشتن تلویزیون برای یک واحد مبله، ضرورت محسوب می‌شود. نمی‌توان فرض کرد که یک واحد مبله میزبان یک خانواده باشد که افراد با سنین مختلف در آن اقامت دارند ولی هیچ تلویزیونی در چنین جایی وجود نداشته باشد. خانواده‌هایی که فرزند کم سن و سال دارند، معمولا بدون تلویزیون نمی‌توانند در ساعاتی از روز تفریحاتی برای کودکان فراهم کنند.

وجود یا عدم وجود تلویزیون در واحد مبله، کاملا واضح است چرا که تلویزیون‌ها معمولا در هال و در جایی قرار می‌دهند که بیشترین دید را داشته باشد. به همین دلیل با یه نگاه به عکس‌های یک واحد می‌توانید آن را بفهمید. برخی از خانه‌ها در داخل اتاق‌ها نیز تلویزیون دارند و این مسئله جزو ویژگی‌های اضافی واحدهای مبله محسوب می‌شود. واحدهایی که خیلی امکاناتشان بالا است چنین ویژگی دارد. در حالت عادی فقط یک تلویزیون کافی است.

اینترنت

تقریبا کسی نیست که در شهر تهران زندگی کند و در روز چند دقیقه را از اینترنت استفاده نکند. بسیاری از افراد حتی برای شغل و کارهای ضروری خود از آن استفاده می‌کنند. با این حال، استفاده از اینترنت گوشی برای همه افراد مقدور نیست و نیاز به اینترنت‌های ADSL دارند. این نوع اینترنت نیز باید مالک آن را تهیه کند و نمی‌توان آن را شخصا متصل کرد.

به همین دلیل می‌توان گفت که اینترنت یکی از نیازهای یکی واحد مبله محسوب می‌شود که البته بسیار مهم است چرا که نبود آن برای برخی از افراد ضرر مالی نیز دارد. واحدی را می‌توان واحد مبله مناسب دانست که بتواند این ویژگی را برای ساکنان خود فراهم کند.

همچنین سرعت اینترنت نیز یکی دیگر از ویژگی‌های مهم است. از آن جایی که برخی از مناطق شهر تهران دارای خطوط تلفنی هستند که سرعت دهی خوبی ندارد، در ظاهر بسیاری از افراد تصور می‌کنند که این واحد مبله دارای اینترنت مناسبی است. با این حال بعد از اجاره واحد و موقع تست کردن اینترنت متوجه می‌شوند که اشتباه کرده‌اند.

داشتن امکان اتصال به اینترنت را همیشه از اجاره دهندگان یا سرویس‌های اجاره واحد مبله بپرسید. اگر جواب مثبتی دریافت کنید حتما قابلیت اتصال به اینترنت را نیز تست کنید تا متوجه شدید که سرعت کند آن باعث ایجاد مشکل در آینده برای شما نشود.

در صورتی که واحد مبله مورد نظر امکان اتصال به اینترنت ADSL نداشت، آنتن دهی اینترنت گوشی خود را نیز چک کنید. در برخی از مناطق تهران آنتن دهی مناسبی حتی در داخل خانه ندارد و باید از آن خارج شوید تا سیم کارت و اینترنت آن به خوبی کار کند. پس چک کردن اینترنت گوشی و سرعت آن را نیز پیش از اجاره واحد مبله در نظر بگیرید.

نور مناسب

نور مناسب در داخل یک واحد، شاید یکی از ویژگی‌هایی باشد که کمتر به آن توجه می‌شود. با این حال، تاثیر بسیار مهمی دارد. نور قرار است که دیدن را ممکن کند. یک واحد مبله که نوردهی مناسبی نداشته باشد، به احتمال فراوان شما را در حالت مطالعه یا انجام کارهای روزانه اذیت می‌کند.

نور به میزان زیاد نیز خطرناک است و در همان مدت کوتاه اقامت در یک واحد مبله، می‌تواند به چشم‌ها آسیب بزند. نور کم نیز همین عیب را دارد و چشمش‌ها را دچار مشکل می‌کند. جدای از این دو مسئله، نورپردازی روی مسائل مختلفی تاثیر می‌گذارد. یکی از آن‌ها روحیه افراد است. خانه‌ای که به اندازه کافی در آن نور وجود داشته باشد، باعث ایجاد حس در شخص خواهد شد.

مسئله دیگر این است که نورپردازی روی خواب انسان نیز تایر دارد. اگر میزان نور یک اتاق بیش از حد کم باشد، ممکن است کودکان در داخل اتاق بترسند. یا یک مثال دیگر که می‌توان در این زمینه گفت، نور زیاد است که باعث خواهد شد که شخص نتواند به خوبی بخوابد و چشم‌های او اذیت شود. به همین دلیل می‌توان گفت که نورپردازی نقش مهمی در دوران اقامت شما در داخل واحد مربوطه دارد.

در مورد زیبایی ظاهری لوستر و لامپ نیز می‌توان ویژگی‌هایی را مد نظر قرار دارد. خانه‌هایی که دارای لوسترهای زیبا هستند می‌توانند در ترکیب با سایر اجزا حس خوبی در دوران اقامت شما در واحد مبله به شما بدهند.

فرش‌ها و موکت

فرش و قالیچه از قدیم جزوی از خانه‌های ما بوده و امروز نیز از آن در اکثر خانه‌ها استفاده می‌شود. استفاده از موکت و چیزهای دیگر نیز مرسوم هستند. فرش، قالیچه و موکت باعث می‌شوند که رفت و آمد در داخل خانه راحت‌تر شود، کف زمین کمتر کثیف شود و همچنین زیبایی واحد مبله نیز افزایش پیدا کند.

این موارد را می‌توانید با یک نگاه گذرا در روز بازدید از واحد مربوطه و یا با دیدن عکس‌ها بفهمید. این فرش‌ها و قالیچه‌ها را می‌توانید از نظر جنس، نظافت و زیبایی مورد بررسی قرار بدهید. واحدی که فرش‌ها را مبتنی بر کاربرد آن‌ها در فضای خانه مورد استفاده قرار می‌دهد.، باعث خواهد شد که تجربه حضور شما در واحد مبله بهتر شود.

تمیزی و نظافت

تمیزی و نظافت یک واحد مبله، یک اصل اساسی محسوب می‌شود که حتما باید آن را مدنظر داشته باشید. هیچکس دوست ندارد در داخل یک خانه کثیف و پر از آشغال و گرد و خاک زندگی کند. نظافت یک واحد مبله کاملا در نگاه اول مشخص است. در یک خانه مبله تمیز ویژگی‌های زیر وجود دارد:

  • روی فرش‌های آن آشغال‌های ریز دیده نمی‌شود
  • مبلمان آن نیاز به گردگیری ندارد
  • سرویس بهداشتی آن با مواد شوینده شسته شده و بو نمی‌دهد
  • خاک روی پتوها و ملحفه‌های آن دیده نمی‌شود
  • فرش‌ها و قالیچه‌های آن کثیف و لکه دار نیست
  • روی ظروف آشپزخانه آن لکه دیده نمی‌شود
  • سطل آشغال‌های آن خالی است
  • فضای کلی هال بوی مطبوعی دارد

حال شاید برای شما سوال باشد که در صورتی که ساکنان به صورت سهوی واحد مبله را کثیف کردند، چه باید کرد. در این مورد، باز هم بایست به یکی دیگر از ویژگی‌ها و امکانات واحد مبله اشاره کرد و آن هم وجود وسایل نظافت است. جاروبرقی یکی از وسایلی است که باید در هر واحد مبله وجود داشته باشد. در غیر این صورت آن واحد نمی‌تواند برای شما مناسب باشد. وسایل نظافت فقط شامل جاروبرقی نیز نیستند. بسیار از وسایل مانند مواد شوینده، گردگیر، دستمال‌های کاغذی و غیره جزو نیازهای یک واحد مبله محسوب می‌شوند.

وسایل سرمایشی و گرمایشی

در دو فصل سرد و گرم سال معمولا آب و هوا افراد مختلف را اذیت می‌کند. برخی از افراد حتی ممکن است به خاطر آب و هوا سلامت خود را از دست بدهند و مریض شوند. به همین دلیل می‌توان گفت که وسایل گرمایشی و سرمایشی می‌توانند یکی دیگر از ضروریات هر واحد مبله باشند.

وسایل سرمایشی معمولا شامل کولر و پنکه می‌شود. کولرها معمولا به دو شکل آبی و گازی هستند. هر واحد مبله در حالت عادی باید به یکی از این دو نوع کولر دسترسی داشته باشد. همچنین باد کولر اگر تمامی بخش‌های خانه از جمله اتاق‌ها را بگیرد، بهتر است. در صورتی که یک واحد دارای پنکه نیز باشد، بدون شک ممکن است که همه اتاق‌های یک خانه کانال کولر نداشته باشند و در چنین شرایطی بهترین گزینه پنکه است. اگر در فصول گرم سال هستید، حتما کولر و پنکه را چک کنید تا ببینید که به خوبی کار می‌کند.

در مورد وسایل گرایشی نیز به همین صورت است. وسایل گرمایشی شامل بخاری، شوفاژ و شومینه می‌شود. این سه وسیله به اندازه‌های مختلفی خانه را گرم می‌کنند. معمولا شومینه میزان گرمایش بیشتری دارد. در صورتی که قصد اقامت در یک واحد مبله در فصول سرد سال دارید، پیش از اجاره آن حتما بخاری، شومینه و شوفاژ را چک کنید و ببینید که در داخل اتاق‌ها آیا گرمایشی وجود دارد یا خیر.

امکانات جانبی

جدای از مسائل گفته شده، بسیاری از واحدهای مبله، ویژگی‌های خاص‌تری نیز دارند. به عنوان مثال می‌توان گفت که تمامی ویژگی‌های بالا را به صورت اضافه در اختیار کاربران قرار داده‌اند. به عنوان مثال دو نوع مبلمان در داخل وجود دارد. یا مثلا پتوها و تخت‌های اضافه دارد. برخی دیگر از واحدهای مبله ممکن است که دستشویی و حمام بزرگ و مجزا باشند.

امکانات دیگری نیز وجود که می‌توانند برای افرادی که قرار است در واحد ساکن شوند مفید باشد. ممکن است در یک واحد مبله مثلا دستگاه بازی وجود داشته باشد تا نوجوانان بتوانند در آن سرگرم شوند. برخی از آن‌ها دارای استخر و جکوزی هستند.

پارکینگ

برای افرادی که دارای وسیله نقلیه هستند، پارکینگ یک امر بسیار مهم محسوب می‌شود و واقعیت این است که همه واحدهای مبله، پارکینگ ندارند. این مسئله باعث می‌شود که اتومبیل شما بیرون بماند. با توجه به این که احتمالا نسبت به محله مورد نظر که واحد مبله بدون پارکینگ در آن وجود دارد، بیگانه هستید، احتمال این که از ماشین شما سرقت شود همیشه وجود دارد.

به همین دلیل، پارکینگ هر چقدر هم کوچک باشد، یک مزیت بزرگ برای افرادی است که وسیله نقلیه شخصی دارند. در صورتی که وسیله شخصی دارید، حتما در مورد پارکینگ آن واحد مبله سوال کنید. امکانات امنیتی پارکینگ نیز می‌تواند مورد بررسی قرار بگیرد. اتومبیل شما یک امانت است و قرار است که در داخل وقتی که در واحد مبله اقامت دارید به خوبی از آن محافظت شود. به همین دلیل حق دارید که در مورد پارکینگ یک مجموعه سوال کنید.

پله و آسانسور

یکی از امکانات خارجی واحدهای مبله، دسترسی به پله یا آسانسور است. برای یک واحد مبله که در طبقات بالا قرار دارد، آسانسور یک مزیت محسوب می‌شود. بسیاری از افرادی که ساکنان این واحدهای مبله هستند، افرادی هستند که نمی‌توانند از پله‌های زیادی به راحتی عبور کنند. هیچ کس دوست ندارد ده‌ها پله را روزی چندبار بالا و پایین کند. با این حال، برای واحدهای مبله‌ای که در طبقه اول هستند، می‌توانند از آن به عنوان یک مزیت صرف نظر کرد.

دسترسی خارجی

دسترسی خارجی یکی دیگر از ویژگی‌های واحد مبله است که به صورت کلی به امکان حضور فیزیکی در مراکز مهم اطراف واحد مبله را می‌دهد. دسترسی مراکز مهم در کنار یک واحد مبله می‌تواند هم تجربه حضور در این مکان‌ها را برای شما زیباتر کند و هم کیفیت آن‌ها را بالاتر ببرد. به عنوان مثال دسترسی به بیمارستان یا مراکز خرید می‌تواند نمونه‌هایی از این مسئله باشد. در ادامه مروری بر آن‌ها خواهیم انداخت.

هایپر مارکت

واضح است که زندگی در هر واحد مبله، نیازمند خرید مواد غذایی، بهداشتی و غیره است. هایپرمارکت‌ها مکان‌هایی هستند که این امکان را فراهم می‌کنند و معمولا در سطح شهر پخش هستند. با این حال، حالتی را تصور کنید که در یک واحد مبله اقامت دارید و هیچ هایپرمارکتی برای خرید در نزدیکی آن نیست.

اگر وسیله نقلیه داشته باشید باید وقت و بنزین زیادی را صرف پیدا کردن هایپرمارکت موردنظر کنید. به این مسئله خستگی رفت و آمد را اضافه کنید. نزدیکی یک واحد مبله به هایپر مارکت‌ها می‌تواند یک مزیت بزرگ برای هر واحد مبله محسوب شود. با این حال، نوع هایپرمارکت و کیفیت اجناسی که ارائه می‌کند نیز مهم است. پیش از آن که یک واحد مبله را اجاره کنید، بهتر است که سری به اطراف آن واحد بزنید و ببینید که چه فروشگاه‌هایی برای خرید لوازم موردنیاز روزانه در آن اطراف وجود دارد.

پمپ بنزین

در صورتی که وسیله نقلیه داشته باشید، دسترسی به یک پمپ بنزین مهم است. تعداد پمپ بنزین‌ها در سطح شهر معمولا زیاد نیست. به همین دلیل نیز تعداد واحدهای مبله‌ای که نزدیک به یک پمپ بنزین باشند نیز زیاد نیستند. وقتی که بین انتخاب دو واحد مبله تردید دارید، بدون شک آن که به پمپ بنزین نزدیک‌تر است می‌تواند گزینه بهتری برای اجاره باشد.

مراکز خرید

بسیاری از افراد علاقمند هستند که ساعاتی را در خارج از واحد مبله سپری کنند و این وقت معمولا صرف تفریحات می‌شود. خرید یکی از این تفریحات است که عده زیادی به آن علاقمند هستند. در صورتی که شما نیز علاقمند به خرید هستید، بهتر است که مراکز خرید اصلی شهر را که مراکز خریدی بزرگی دارند را انتخاب کنید، سپس از میان واحدهای مبله اطراف آن‌ها یکی را انتخاب کنید. این مسئله به شما این امکان را می‌دهد که خیلی راحت‌تر و بهتر بتوانید از وقت خود استفاده کنید و همچنین از تفریح خود لذت ببرید.

مراکز تفریحی

وجود مراکز تفریحی در کنار یک واحد مبله برای همه در اولویت نیست. با این حال، مراکز تفریحی برای خانواده‌هایی که فرزند کودک یا نوجوان دارند بسیار مهم است. مراکز تفریحی خود به چند دسته تقسیم می‌شوند. شهربازی‌ها یکی از مهم‌ترین مراکز تفریح هستند. با این حال، پارک‌ها، موزه‌ها، گیم‌نت‌ها و غیره همگی می‌توانند به نوعی در دسته مراکز تفریحی دسته بندی شوند.

شما باید با توجه به علایق خود، مراکز تفریح را انتخاب کنید. مثلا اگر بیشتر به شهربازی علاقمند هستید، واحدهای مبله در غرب تهران می‌توانند گزینه‌ای مناسب باشند. این مناطق هم به شهربازی ارم سبز دسترسی دارند و هم فاصله آن‌ها تا مراکز تفریجی چیتگر (در بین کرج و تهران) کم است. در صورتی که علاقمند به سفرهای اطراف شهر هستید، شاید شرق تهران با پارک‌ها و تفرجگاه‌هایی که در اطراف خود دارد گزینه خوبی باشد. در صورتی که به سینما علاقمند هستید شاید مناطقی مانند آریاشهر و پونک برای شما بهتر باشند. باید در ابتدا نیازهای خود را تعریف کنید، سپس طبق آن نیازها، ببینید که کدام نقطه شهر از نظر نقطه تفریحی بهتر است.

بیمارستان و مراکز درمانی

مراکز درمانی و بیمارستان‌ها می‌توانند یکی از ضروریاتی باشند که در حین اقامت در یک واحد مبله به آن اهمیت چندانی داده نمی‌شود. با این حال سعی کنید همیشه یک واحد مبله را در نزدیک‌ترین نقاط به مراکز درمانی انتخاب کنید. بهترین مراکز درمانی آن‌هایی هستند که بتوانند برای تمام بیماری‌ها به صورت کلی پزشک و پرستار داشته باشند تا در صورت نیاز برای حل مشکل شما در هر زمینه‌ای کمک کنند. با این حال، اگر مشکل خاصی در زمینه سلامت دارید، بهتر است که به مراکز درمانی نزدیک باشید که در صورت رخ دادن هر گونه اتفاقی به راحتی بتوانید خود را به آن‌ها برسانید.

در سراسر شهر تهران بیمارستان‌ها و مراکز درمانی فراوانی وجود دارد. توزیع این مراکز در سطح شهر نیز مناسب است. در شمال، جنوب، شرق، غرب و مرکز تهران بیمارستان‌های تخصصی و عمومی زیادی وجود دارند.

دسترسی به خیابان‌ها و بزرگراه اصلی

اگر قصد دارید که در برخی روز‌های اقامت در واحد مبله خود، اقدام به گشتن شهر کنید، بهتر است که یم واحد را انتخاب کنید که به خیابان‌های اصلی شهر نزدیک هستند. به عنوان مثال اگر شما در شمال غرب تهران ساکن باشید، به راحتی می‌توانید به راه‌های اصلی شهر نزدیک شوید و به عنوان مثال از امکانات منطقه سعادت آباد و یا صادقیه استفاده کنید.

بهترین راه دسترسی به مناطق دیگر، بزرگراه‌ها هستند. به همین دلیل می‌توان گفت که بزرگ‌ها را باید برای انتخاب نقاط دسترسی در اولویت قرار بدهید. پس از آن خیابان‌های اصلی هستند که می‌توانند دسترسی زیادی برای شما ایجاد کنند. راه‌های ارتباطی دیگری نیز وجود دارد که باعث خواهد شد دسترسی آسانتر شود. تاکسی، اتوبوس، مترو  برخی از این روش‌ها هستند.

دسترسی به مترو

در تهران بیشتر از 80 ایستگاه مترو وجود دارد که در تمام طول شهر توزیع شده‌اند. البته برخی نیز هنوز دارای مترو نیستند. با این حال، نزدیکی به مترو یکی اصلی‌ترین ویژگی‌های یک واحد مبله است و بسیاری از افرادی که امکان دسترسی به وسایل نقلیه ندارد و همچنین از هزینه‌های حمل و نقل گریزان هستند، می‌توانند واحد مبله مورد نظر خود را در نزدیکی یکی از ایستگاه‌های پرشمار مترو اجاره کنند.

دسترسی به خطوط اتوبوس و بی آر تی

خطوط اتوبوس و بی آر تی یکی دیگر از راه‌های رفت و آمد روزانه است. معمولا در سطح شهر تهران،  دسترسی به خطوط اتوبوس و بی آر تی به خوبی وجود دارد. خصوصا مناطقی که دسترسی به مترو ندارند و یا متروی آن‌ها افتتاح نشده، دسترسی بیشتری به خطوط اتوبوس و بی آر تی وجود دارد. به عنوان مثال مناطق شمال غرب تهران که ایستگاه مترویی ندارد، چندین خطوط اتوبوس و بی ار تری اقدام به خدمت رسان می‌کند. این مسئله را می‌توانید مدنظر داشته باشید که واحد مبله شما می‌تواند در فاصله نزدیک به بی آر تی و اتوبوس باشد تا وقت و هزینه رفت و آمد برای شما کمتر شود.

دسترسی به تاکسی

تاکسی‌ها معمولا در سطح شهر در حال تردد هستند. با این حال، این مسئله در مورد تمام نقاط وجود ندارد. گاهی اوقات ممکن است که یکساعت را صرف اتومبیل کند. دسترسی به تاکسی خصوصا به شکل ایستگاه تاکسی می‌تواند باعث صرفه جویی در وقت و هزینه باشد. ایستگاه‌های تاکسی معمولا به تمامی نقاط مهم شهر دسترسی دارند و از طریق آن‌ها می‌توانید به راحتی به اصلی‌ترین خیابان‌ها و محله‌ها بروید.

واحدهای مبله در چه مناطقی هستند

به صورت کلی، واحدهای مبله در خیلی از مناطق شهر تهران وجود دارند و اجاره واحد مبله در تهران کار چندان سختی نیست. البته توزیع آن‌ها شبیه به هم نیست ولی در اکثر مناطق دسترسی‌های بسیار فراوان به مراکز گفته شده دارند. اکثر واحدهای مبله معمولا در شمال یا شمال غرب تهران هستند. این دو محله، نسبت به دیگر محله‌های تهران، زیباتر و شیک‌تر است.

جدای از این مسئله، مکانی که در آن واحد مبله قرار دارد، مهم است. گاهی ممکن است که یک واحد مبله در یک کوچه بن بست و دور از خیابان اصلی است. از طریف دیگر ممکن است واحد مبله دیگری وجود داشته باشد که فاصله بسیار اندکی با خیابان‌های اصلی شهر داشته باشد و فقط بعد از چند دقیقه بتوان به بزرگراه‌هاب اصلی شهر دست پیدا کرد. این مسئله را پیش از اجاره واحد مبله مدنظر قرار بدهید و سپس انتخاب خود را انجام بدهید.

مشتریان این واحدها چه کسانی هستند

افراد زیادی هستند که می‌توانند از این واحدهای مبله استفاده کنند تا تجربه خوشی را برای خود رقم بزنند. همانطور که می‌دانید نام دیگر این واحدها، واحد مبله روزانه است. یعنی برای اقامت کوتاه و چند روزه در نظر گرفته می‌شوند. کسانی که به این نوع اقامت نیاز دارند، کم نیسند.

دسته اول افرادی هستند که برای کاری موقت به شهر تهران می‌آیند. این افراد می‌توانند با پیدا کردن یک واحد مبله، در نزدیک‌ترین جایی که به محل انجام کار وجود دارد، بسیاری از مشکلات پیدا کردن و اجاره کردن خانه را حل و فصل کند. از اصلی‌ترین گروه‌های این افراد، آن‌هایی هستند که برای انجام کارهای اداری راهی شهر تهران می‌شوند و یا قصد درمان خود یا بستگان خود را در مراکز درمانی تهران دارندو

دسته دیگر دانشجویانی هستند که به طور موقت در واحدهای مبله می‌توانند زندگی کنند. این افراد معمولا در خارج از ترم‌ها که خوابگاهی وجود ندارد می‌توانند از این خدمت استفاده کنند. ممکن است که این اشخاص دانشجو، خود در شهر تهران زندگی‌کنند ولی به خاطر نزدیکی به مرکز موردظر از این سرویس استفاده کنند. ورزشکارانی که برای مسابقات شرکت می‌کنند نیز دسته دیگری از مشتریانی هستند که می‌توانند در این شهر بزرگ، واحد مبله‌ای اجاره کنند.

این‌ها فقط نمونه‌هایی از افرادی هستند که می‌توانند مشتری این سرویس ‌ها باشند. برخی از افراد داخل شهر تهران که نیازمند مکانی خلوت هستند تا بتوانند برای روزهایی با دوستان خود اوقات خوشی داشته باشند. این افراد نیز می‌توانند به خوبی از این سرویس‌ها استفاده کنند.

طیف افرادی که می‌توانند از این خدمت استفاده کنند، بسیار وسیع است. تنها از نظر مالی ممکن است برخی افراد توانایی اجاره برخی از واحدهای مبله را نداشته باشند. این افراد اول بودجه خود را تعیین کنند.

روش های رزرو مطمئن واحدهای مبله

برای رزرو یک واحد مبله روش‌های زیادی وجود دارد. با این حال، برخی از این روش‌ها نیازمند صرف زمان زیادی خواهند بود و برخی دیگر زحمت فراوانی دارند. اولین راه برای رزرو این واحدها، پرس و جو از آشنایان و اطرافیان است. این روش بسیار طول می‌کشد و در اکثر موقع نتیجه‌ای برای شما نخواهد داشت. خصوصا اگر قصد داشته باشید از یک شهر دیگر به تهران بروید و یک واحد مبله را اجاره کنید، این روش هیچ جوابی برای شما ندارد.

روش دوم که کمی قدیمی شده است، مراجعه به مشاوران املاک مناطقی است که اجاره چنین واحدهایی در آن‌ها مرسوم است. این مسئله نیز مشکلات مخصوص به خود را دارد. به عنوان مثال، شما باید از مراکز مشاوره املاک بسیار زیادی کمک بخواهید و به آن‌ها سر بزنید تا بتوانید یک واحد مبله پیدا کنید. بدیهی است که، این روش وقت زیادی می‌برد. همچنین در صورتی که خانه مبله شما اجاره شود، مشاوران املاک معمولا پورسانتی را برمی‌دارند.

راه سومی که برای این کار وجود دارد، استفاده از مراکز آنلاین و استارت آپی مطمئن رزرو واحد مبله مثل سن سوئیت است. این مراکز اگر چه عمر چندانی ندارند اما سریعا در حال رشد هستند و جایگاه خود را در میان مشتریان این واحدها تثبیت کرده‌اند. این روش مزایای بسیار زیادی دارد. یکی از این مزایا این است که اصلا نیازی نیست به همه مشاوران املاک سر بزنید. فقط کافی است که در سایت‌های این مراکز برگردید تا بتوانید تصاویر واحدهای مبله را مشاهده کنید و به بسیاری از اطلاعات پی ببرید. همچنین در این روش، می‌توانید به راحتی قیمت‌های مختلف را با هم مقایسه کنید و بهترین قیمت را پیدا کنید. نحوه پرداخت این نوع سایت‌ها نیز آنلاین و به صورت پرداخت آنلاین خواهد بود.

در واقع برای استفاد بردن از چنین روشی نیازمند هیچ کاری جز چندتا کلیک ساده نیست. افرادی که علاقمند هستند یک واحد مبله را اجر کنند، بهتر است که در این مورد کمی عجله به خرج بدهند چرا که واحدهای مبله خوب سریعا رزرو می‌کنند.

جمع‎بندی

در این مطلب نگاهی به واحدهای مبله انداختیم. همچنین در مورد مزیت‌های استفاده از این واحدها صحبت کردیم و به طور مفصل در مورد ویژگی‌های واحد مبله بحث کردیم و دیدیم که چه معیارهایی برای انتخاب یک واحد مبله خوب وجود دارد. اقامت در واحدهای مبله به دلایل مختلف جذاب است. اصلی‌ترین دلیل آن بدون شک عدم نیاز به خرید وسایل و در نتیجه ارزان‌تر بودن است. پس از اقامت نیز نیازی به فروش وسایل زحمت‌های فراوان نیست.

بدون شک زندگی در واحد مبله یکی از بهترین تجربیات اشخاص خواهد بود. دسترسی به بهترین نقاط تهران برای تامین نیازهای زندگی می‌تواند با واحدهای مبله امکان پذیر باشد. اگر قصد دارید یکی از این واحدها را با بهترین امکانات در اختیار داشته باشید و به بهترین نقاط تهران دسترسی داشته باشید، فقط کافی است که با یکی از مراکز معتبر اجاره این واحدهای مبله تماس بگیرید. این مراکز می‌توانند شما را از جست و جو برای یک محل اقامت بی‌نیاز کنند و اقامت خوشی را در این واحدها برای شما فراهم کنند.